Limfedēmas mazināšanas programma

Konsultācijas laikā fizioterapeits rūpīgi ievāks anamnēzi. Tā ir nformācija par saslimšanas sākumu, veiktajiem izmeklējumiem, iepriekšēju ārstēšanu un lietotiem medikamentiem. Speciālists noskaidros pašreizējās sūdzības, šobrīd lietoto limfedēmas terapiju (ja tāda ir). Konsultācija laikā veiks tūskas skartās zonas apkārtmēra mērījumus un nepieciešamos speciālos testus, lai piemērotu atbilstošu ārstēšanu. Tiks sastādīts limfātiskas tūskas terapijas plāns, kas intensīvajā fāzē paredz aptuveni 10 tikšanās reizes 2 stundu garumā (vēlams katru darba dienu). Pacients tiek izglītots par limfātisko tūsku, tās ārstēšanu, izrunāta ādas kopšana un rastas atbildes uz citiem pacienta interesējošiem jautājumiem.

Uztura speciālista konsultācijas laikā tiek veikta pacienta izglītošana uztura jautājumos un, izvērtējot katra pacienta individuālās vajadzības, izveidots uztura plāns. Pielāgots uztura režīms palīdz sasniegt labāku rezultātu tūskas intensīvās terapijas laikā, un tā uzturēšanu.

Katrā limfedēmas terapija tikšanās reizē paredzēta individuāla vingrošanas nodarbība fizioterapeita uzraudzībā (45 min), kurā veic mērenu līdz vidējas intensitātes aerobo (kardio) slodzi, kustību apjomu uzlabojošus un spēka vingrojumus.

Individuālas fizioterapijas nodarbības laikā (1h 15min) pielieto manuālas limfodrenāžas paņēmienus un citas mīksto audu tehnikas, tās kombinējot ar negatīvā spiediena un intermitējošās pneimatiskās kompresijas terapiju. Pēc nodarbības saitē speciālu daudzslāņu pārsēju sistēmu, ar kuru pacients dodas mājās.

Limfātiskās tūskas intensīvās terapijas fāzes beigās tiek individuāli piemeklēts un piemērīts kompresijas apģērbs. Kompresijas apģērbu pacients valkās katru dienu limfātiskās tūskas uzturošās fāzes laikā un tas kalpo aptuveni 6– 8 mēnešus.